Förra vecken var finalen av Global Impact Competition. Det är en tävling som arrangeras av Singularity University och utspelar sig i flera olika länder.
Vinnaren i varje land får en plats på Graduate Student Program i Mountain View denna sommaren. Utbildningen är 10 veckor lång och handlar om hur man ska kunna använda exponentiell teknik för att lösa problem för mänskligheten. Det är svårt för oss människor att förstå hur exponentiell tillväxt fungerar. Det är mycket lättare för oss att tänka linjärt, då det är enklare att förutse hur något ska bli.
Mycket teknik som finns runt om kring oss har en exponentiell utveckling (processorer och lagringsmedium), detta medför att något som kan framstå som en omöjlighet snart är verklighet.
Jag skickade in en ansökan och kom till finalen. Det var väldigt många duktiga medtävlande, men jag lyckades vinna. I sommar kommer jag därför att åka iväg och studera exponentiell teknik. Ska bli väldigt intressant. Hoppas på en blandning av föreläsningar och hands-on projekt. Ser fram emot att få grotta ner mig i nya spännande tekniska lösningar.
Ska försöka blogga en del i sommar för att hålla er uppdaterade om intressanta saker.
Projektet jag ansökte med handlar om hur en kan använda exponentiell teknik för att göra krypterad kommunikation svårare att attackera.