Vad händer på Island?

Islänningarna

 

De senaste veckorna har det publicerats opinionsundersökningar från Island som visar att Piratpartiet har fått ett ökat förtroende. Plötsligt blev de det tredje största partiet, sen andra störst och i senaste mätningen är de det största partiet på Island. Partiet skulle få strax under 30 procent om islänningarna skulle rösta idag.

Det är väldigt höga siffror. Vad är det som ligger bakom denna utvecklingen?

Deras partiledare Birgitta Jonsdottir tror att det beror på att invånarna är mycket missnöjda med de regerande partierna. Politikermissnöjet kan spåras tillbaka till den ekonomiska krisen landet hade 2008.

Viktigaste frågan för Píratar, som partiet heter på isländska, är kravet på transparens och öppenhet hos staten.

Om opinionsmätningarna står sig till valdagen 2017 skulle Píratar ha goda möjligheter att bli en del av regeringen. I så fall finns det bra chanser att väldigt intressanta saker kommer ske på Island. Nog värt att snart boka en resa dit!

Märkt

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: